تعریف:

بنزوات سدیم ماده ای جامد و سفید رنگ و با فرمول شیمیایی C7O2NaH5 و جرم ملکولی 144/11 است . این ماده نمک سدیم اسید بنزوئیک است . هنگام حل شدن در آب به فرم فعال اسید بنزوئیک تبدیل می شود . حلالیت آن 50 گرم در هر 100 میلی لیتر آب 25 درجه سلسیوس است . در دمای بین صفر تا 50 درجه سانتیگراد این حلالیت ثابت باقی می ماند , در دماهای بیشتر افزایش می یابد . محلول بنزوات سدیم کمی قلیایی است . PH مطلوب برای فعالیت آن حدود 2/5 تا 4 است مصرف آن در PH های بالاتر از 4/5 توصیه نمی شود بنزوات سدیم به سه شکل گرد , دانه و پرک های بلورین در بازار عرضه می شود .

تولید :

تولید صنعتی سدیم بنزوات عموما از ترکیب بنزوئیک اسید همراه با محلول NaOH انجام می شود . دو روش مختلف برای انجام این فرایند وجود دارد که عموما تفاوت آنها در نحوه تولید بنزوئیک اسید است .

  1. در این فرایند تولوئن توسط نیتریک اسید , اکسید شده و در نهایت اسید بنزوئیک تولید خواهد شد .
  2. روش دیگر برای تولید این اسید عبارت است از هیدرولیز بنزوتری کلرید و سپس افزودن یک اسید معدنی به آن .

معمول ترین راه برای تبدیل اسید بنزوئیک به محصول فوق , اضافه کردن این اسید به محلول سدیم هیدروکسید است . محلول حاصل از این فرایند شامل سدیم بنزوات و آب است که از طریق تبخیر می توان کریستال های نمک مورد نظر را به دست آورد .

کاربرد ها :

  • نگه دارنده : بنزوات سدیم به عنوان یک نگهدارنده قوی در غذاها استفاده می شود . همچون نگهدارنده دسرها , نگهدارنده سبزیجات , نوشیدنی های کربن دار و اسید کربونیک , مرباها و عصاره های میوه ها ( اسید سیتریک ) ترشی ( اسید استیک ) , نوشیدنیهای گازدار ( اسید کربونیک ) , ادویه جات , ترشیجات و چاشنی ها استفاده می شود .
  • کاربرد دارویی : به عنوان یک دارو برای اختلالات چرخه دفع اوره استفاده می شود . علت این کار توانایی این ماده در ترکیب با آمینو اسیدها است . این توانایی در ترکیب به دفع این اسیدهای آمینه و کاهش میزان آمونیاک کمک میکند .

استفاده های دیگر سدیم بنزوات : بنزوات سدیم معمولا به عنوان ماده نگهدارنده در لوازم آرایشی و لوازم شخصی مانند محصولات مو , دستمال مرطوب بچه , خمیردندان و دهانشویه مورد استفاده قرار می گیرد . همچنین دارای مصارف صنعتی نیز می باشد و یکی از مهمترین کاربردهای آن جلوگیری از خوردگی و خنک کننده های موتورهای اتومبیل است . علاوه بر این  , از بنزوات به عنوان تثبیت کننده موثر در تقویت و استحکام برخی از انواع پلاستیک ها استفاده می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست